Pár napja olvastam az Elle Decor hasonló tartalmú cikkét. Ezen elgondolkodva – és hozzáadva tapasztalataimat – írtam egy saját listát.
De mit is értek előkert alatt és miért fontos ez? Előkert alatt a kerítés és a bejárat között elterülő telekrészt értem – így nyilván ez a bejegyzés a kertes ház, ikerház, sorház, nyaraló tulajdonosoknak lehet hasznos.
Miért fontos a szép előkert? Az ember a munka után hazaérve ezzel szembesül először, ez az a terület, ami az otthont jelenti elő körben. Ha pedig vendégeket hívunk, ez adja az otthonunkról az első benyomást.
1. hiba: Kopár
Tisztaság van, le van söpörve a járda, ki van irtva a gaz és nincs rumli? Sajnos ez nem elég! Üljünk le, és gondoljuk át, hogyan mutatna a legjobban kis előkertünk. Néhány csinos növény és közötte fű, fenyőkéreg (mulcs), vagy kavicsszórás nagyon meg tudja változtatni a látványt. Ha belefér a költségvetésünkbe, mindenképp bízzunk meg egy kerttervezőt, kertészt az előkert kialakításával! Mivel általában ez nem túl nagy terület, nem kell rengeteg növény, viszonylag kis költségvetésből is csodákat tudnak művelni. Számoljunk utána: egy jó szakember pontosan tudja, hogy az adott talajba, fényviszonyok és “ápolási képességeink” figyelembevételével milyen növényeket érdemes ültetni – ezzel elkerülhetjük, hogy olyan növényeket vásároljunk darababonként több ezer forintért, amit utána két hónap múlva szomorúan dobunk a kukába, mert nem sikerült életben tartani. Sőt, egy jó kertépítő általában talál a kertünkben felhasználható anyagokat is (átültethető növények, felhasználható burkolatok), amivel még spórolhatunk is.
2. hiba: Rumli
Nem elég egyszer, szépen megcsinálni, vagy megcsináltatni az előkertet. Sajnos ez időigényes, de el kell pakolni itt is. A sitt maradványoktól meg kell szabadulni, a kidobandó dolgokat ki kell dobni, a kerti szerszámoknak fix helyet kell kialakítani és el kell őket pakolni. A kukákon is gondolkodni kell, mert bár praktikus, ha elérhető helyen vannak, de nem épp esztétikus látvány egy-két jó nagy műanyag szemetes. Növényekkel, esetleg kis fakerítéssel eltakarhatók.
A gyerekek játékait is érdemes elpakolni minden nap – talán ez a legnagyobb meló, de a csiricsáré műanyag cuccok nélkül sokkal rendezettebb, ápoltabb hatást kelt a ház.
3. hiba Szedett-vetett
Itt ez a szép kaspó, igaz, hogy kék, de jó lesz az.. meg mellé ez a másik műanyag, és az a fém is… Nem jó sajnos 🙁 Figyeljünk oda, hogy összeillő dekorációkat alkalmazzunk, a kaspók legyenek egyszínűek, ha anyaguk el is tér, vagy stílusukban mindenképp passzoljanak egymáshoz – de a ház stílusához is! Pl. mediterrán sítlusú házhoz ne tegyünk modern, szögletes kaspókat. Sőt, a kis nyári virágaink, muskátlik, egynyáriak, stb. színére is figyeljünk oda! Menjenek egymáshoz és a ház külső burkolatainak színéhez is!
Általában elmondható, hogy egy szemből megközelíthető bejárati ajtót érdemes két oldalról szimmetrikusan, egy-egy látványos kaspóval és növénnyel díszíteni, míg ha oldalról csatlakozik a járda az ajtóhoz, akkor tehetünk egy-egy szép növényt a nem forgalmas oldalra.
4. hiba: Személyiség hiánya
Nagyon sokat tehet hozzá az előkertünk hangulatához, ha elhelyezünk valamilyen személyes dekorációt. Lehet ez olyasmi is, amit csak mi veszünk észre, pl. egy aprócska tündérkert, egy rejtőzködő kerti törpe, de akár egy látványos szökőkút – a lényeg, hogy ha rátéved a tekintetünk, mosolyt csaljon az arcunkra, és rögtön érezzük, hogy itthon vagyunk.
Legújabb kedvenceim ezek a miniatűr ajtócskák, amelyek úgy néznek ki, mintha apró, mesebeli lények otthonát rejtenék.
5. hiba: Világítás hiánya
Talán nem is kell ragozni, hogy egy sötétbe boruló járdán botorkálni hazafelé – majd matatni a kulcsokkal – mennyire kellemetlen tud lenni. Ma már az olcsótól a drágáig számtalan áruházban, számtalan stílusban vásárolhatunk akár napelemes lámpákat is. Ezek iránymutatónak mindenképp hasznosak, és nem kell feltúrni a kertet, hogy áramot juttassunk a lámpákig.
A képek forrással, és még több ötlet a Pinterest Front yard mappámban.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: